Postup při práci s A + B komponent
A + B komponent po smíchání tvoří samovulkanizační gumu pro bodové i rozsáhlejší opravy. Pro vytvrzení A+B se nepoužívá termopresů, ani jiné tepelné vulkanizace.
Rozsah použití:
A + B komponenty používáme hlavně pro kosmetické úpravy povrchu pneumatik, opravy drobných poškození a opravy patek pneumatik. Při rozhodování, kdy použít těchto komponentů se řídíme následujícími zásadami.
Je-li poškození pneumatiky do 1/3 tloušťky pneumatiky – můžeme použít pouze A+B komponenty.
Je-li poškození pneumatiky do 2/3 tloušťky pneumatiky, použijeme A+B komponenty a zevnitř pneumatiky záplatu odpovídající typu pneumatiky a velikosti poškození.
Je-li poškození větší, než 2/3 tloušťky pneumatiky, musí být pneumatika opravena klasickou vulkanizací. A+B komponenty se nesmí použít.
Postup při opravě:
Poškozené místo vyčistíme, vybrousíme, odmastíme a natřeme cementem 760.
Odhadneme množství hmoty, jaké asi budeme potřebovat.
Vezmeme polovinu požadovaného množství z plechovky komponentu A a druhou polovinu z plechovky komponentu B.
Obě hmoty hněteme až do dosažení jednolité černé barvy směsi až tato se přestane lepit na ruce.
Rozložte (rozválejte) směs v tenké vrstvě (cca 3 mm) a ponechejte 10 minut tak, aby se mohla odpařit rozpouštědla obsažená ve směsi.
Takto připravenou hmotu natlačíme do připraveného poškozeného místa a necháme vytvrdnout 72 hodin (při pokojové teplotě). Doba může být zkrácena uložením pneumatiky v teplejším prostředí. Výsledná tvrdost by měla být 50-60 shore.
Po vytvrzení zabrousíme pomocí nízkootáčkové brusky a brusného kotouče do požadovaného tvaru.
Upozornění:
Připravenou uhnětenou hmotu je nutné spotřebovat do 30 minut. Po této době začíná tuhnout a nelze zaručit kvalitu a výsledek opravy. Práce s A+B komponenty je v první fázi nepříjemná, protože hmota je nalepená na rukou. V závěru si však kuličkou, kterou uhnětete posbíráte hmotu ze všech prstů. Podle toho, že se hmota přestane lepit na prsty poznáte, že je připravena. A+B komponenty neškodí při styku s pokožkou.